ÇANAKKALE KONUK SANATÇI PROGRAMI

Çanakkale konuk sanatçı programı, programın yürütücüsü olan sanatçı Nezaket Ekici ile açık çağrı sonucu belirlenen konuk sanatçılar Eda Sütunç, Gülçin Karaca ve İlke Şahin’in yanı sıra Çanakkale’den sanatçı Deniz Toka’nın katılımıyla, 14-21 Ekim 2019 tarihlerinde gerçekleşti.

 

14 Ekim 2019, Pazartesi
Nezaket Ekici Sanatçı Konuşması

 Nezaket Ekici, Çanakkale programına 14 Ekim 2019 tarihinde MAHAL’de gerçekleştirdiği Sanatçı Konuşması ile başladı. Hem Türk hem de Alman kültüründen etkiler taşıyan üretimlerinden örnekler veren sanatçı, farklı ülkelerde, kentlerde, kırsal alanlarda, nehir, deniz ve okyanuslarda mekâna özgü birçok çalışmasından örnekler vererek, davet edildiği fiziksel ortamın taşıdığı kültürel, tarihsel ve ekolojik katmanları da performanslarında nasıl yorumladığını anlattı.

Sunumun son kısmında Çanakkale’de yürüteceği konuk sanatçı programının içeriğiyle ilgili bilgi verdi. Çanakkale’ye konuk sanatçı programı yürütücüsü olarak davet edildiğinde, Ağustos ayında gerçekleştirdiği keşif ziyaretinde doğal ve tarihsel derinliğinden çok etkilendiği Assos ve Troya’yı birbirine bağlayacak ve odağında yürüyüş fikrinin olduğu bir çalışma yapmaya karar verdiğini belirtti. 2018 yılında hayata geçirilen 120 kilometre uzunluğundaki Troya Kültür Rotası’nı diğer konuk sanatçılarla birlikte bir hafta süresince yürüyerek kat edeceklerini, bu süreçte doğadan, bölgedeki köylerdeki yaşamdan ve bölgenin tarihsel ve kültürel belleğinden ilhamla projeler geliştirmeyi öngördüğünü dile getirdi.

 

15 – 21 Ekim 2019
Şimdiden Geçmişe
Assos / Aristo’dan Troya / Homeros İlyada’ya
Yolculuk / Yürüyüş 120 km

Konuk sanatçılar: Eda Sütunç, Gülçin Karaca, İlke Yılmaz
Çanakkale’den katılımcı sanatçı: Deniz Toka
Çekim Ekibi: Saygın Mavinil, Burak Topçakıl, Ülkü Sönmez
Rehber: Egemen Çakır
Teorik danışmanlık: Prof. Rüstem Aslan, Dr. Andreas Dammertz

15 Ekim 2019 Salı günü başlayan yolculuk 7 gün sürdü. Her gün ortalama 17 km yürüyen performans grubu, yolculuk boyunca fotoğraf ve video ile belgelendi.

Coğrafyanın doğal, kültürel ve tarihsel çeşitliliğini, mekânı ve öykülerini, odağında performans sanatının olduğu bu yolculukta ele alındığı, Assos ve Troya’nın bu zenginliklerini araştıran ve sanat yoluyla temsil etmeyi amaçlayan bir yolculuğa çıkıldı.

Bu yolculukta amaç yürüme eyleminin kendisiydi. Performans için sadece Homeros ya da Aristo değil, doğaya ve oradaki köylerde yaşayan insanlara da yoğunlaşıldı. Troya’ya kadar olan bu performans yürüyüşü boyunca ortaya çıkan performans fikirleri geliştirildi ve uygulandı. Katılımcılar farklı performans konsantrasyonu egzersizleri yoluyla, performans sanatının temel bileşeni olan, bedenin eylemiyle mekânda yaratılan etkiyi deneyimleme şansı buldu. Katılımcılar performans egzersizlerinin yanı sıra çizim yaptılar, okudular, yazdılar, düşündüler, köylülerle iletişim kurdular, doğa ile baş başa zaman geçirdiler, Aristo, Homeros, İlyada, Troya, sanat, mitoloji ve felsefe üzerine konuştular.

 

21 Ekim 2019 Pazartesi
Final Performansı
Yeniköy Papazın Plajı, 15.00-18.00

Yolculuğun sonunda, tüm katılımcıların bu deneyimden derledikleri izlenimler, Troya’nın Antik limanında, Akhileus Tümülüs’ün eteklerinde gerçekleştirilen, yaklaşık 3 saatlik kolektif bir performansta bir araya getirildi. Performansçılar Eda Sütunç, Gülçin Karaca, İlke Yılmaz ve Deniz Toka, taş, kerpiç, su, çalı gibi farklı doğal malzemeleri kullanarak yaşadıkları süreci ve deneyimlerini aktardılar.

 

 "Bu yayın Avrupa Birliği’nin yardımıyla hazırlanmıştır. Bu yayının içeriğinden yalnızca Koordinatör Faydalanıcı K2 ÇAĞDAŞ SANAT DERNEĞİ sorumlu olup, herhangi bir şekilde AB’nin, Türkiye Cumhuriyeti’nin ve T.C. Dışişleri Bakanlığı AB Başkanlığının görüşlerini yansıttığı şeklinde yorumlanamaz. | This publication has been prepared with the financial support of the European Union. K2 Contemporary Art Association is the sole responsible of the content of this publication, the content cannot be interpreted as reflecting the opinions of the EU in any way."