DAİRE KONUK SANATÇI PROGRAMI TANITIM GÜNLERİ VE GÜNCEL SANAT BULUŞMASI

“Konuk Sanatçı” Programı Aracılığıyla STK’lar ve Kamu Kurumları Arasında Ağ Oluşturmak” başlıklı, kısa adı “daire” olan proje, 19-22 Eylül tarihlerinde İzmir Mimarlık Merkezi’nde düzenlenen bir etkinlikle tanıtıldı. “daire Konuk Sanatçı Programı Tanıtım Günleri ve Güncel Sanat Buluşması” başlıklı etkinlikte, ülkemizde ve dünyada güncel sanat bağlamında konuk sanatçı programları da irdelendi ve tecrübe paylaşımında bulunuldu.

Yaklaşık 200 kişinin katılım sağladığı etkinliğin açılışında, T.C. Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı İzmir Temsilcisi Ceyhan Çiçek ile K2 Çağdaş Sanat Derneği Başkanı Ayşegül Kurtel’in konuşmalarının ardından, tanınmış küratör, sanat eleştirmeni ve eğitimci Vasıf Kortun, canlı bağlantıyla bir konuşma yaptı.

Dünyanın önde gelen sanat etkinliklerinden Venedik Bienali’nin Türkiye Pavyonu’nda bu yıl eserleri sergilenen sanatçı İnci Eviner, etkinlik kapsamında yaptığı sunumda, kendi katıldığı konuk sanatçı programlarına ilişkin deneyimlerini aktardı. İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) Yurtdışı Projeler Yöneticisi Tuna Ortaylı Kazıcı, İKSV’nin Cité des Arts’da yirmi yıllığına kiraladığı Türkiye Atölyesi ile her yıl Türkiye’den sanatçılara Paris’te yaşama ve çalışma imkânı sunduğunu anlattı. Ayrıca, İKSV’nin dört proje ortağından biri olduğu, genç yetenekleri teşvik etmenin yanı sıra Türkiye ile Avrupa’nın sanat ortamları arasında kalıcı bağların oluşumuna katkı sunmayı amaçlayan “Be Mobile Create Together!” başlıklı misafir sanatçı programları projesi hakkında bilgi verdi.

Bağımsız Küratör Necmi Sönmez, dünyada 1.500’den fazla konuk sanatçı programı olduğunu ifade ettiği konuşmasında, farklı coğrafyalarda bu konuya ilişkin tecrübeler edindiğinden bahsetti. Konuk sanatçı programlarının bazı bölgelerde turizmi canlandırmak için de kullanıldığını söyleyen Sönmez, bu programların sanatçı ile toplum arasındaki ilişkiye yeni, farklı ve beklenmedik perspektifler getirdiğini vurguladı.

İnci Eviner’in yanı sıra, bir eseri dünyanın en önemli müzelerinden New York Modern Sanat Müzesi’nin (MoMA) koleksiyonunda yer alan, bu yılki Venedik Bienali ana seçkisine davet edilen sanatçı Halil Altındere; Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Grafik Tasarım Bölüm Başkanı, sanatçı, küratör, danışman Prof. T. Melih GÖRGÜN, Troya Kültür Derneği Başkanı Seyhan Boztepe; koreograf, dans sanatçısı ve eğitmen Gizem Aksu ile sanatçı Cansu Çakar’ın panelist olduğu oturumda, konuk sanatçı programı modelleri ve konuya dair sorunlar ile çözüm önerileri tartışıldı. Oturumun moderatörlüğünü, akademisyen ve sanatçı Güven İncirlioğlu yürüttü.

Yatoo – Global Nomadic Art Project (GNAP) Türkiye Koordinatörü Varol Topaç sunumunda, doğa sanatına odaklanan Güney Kore çıkışlı Yatoo – Geumgang Nature Art Bienali ve Uluslararası Konuk Sanatçı Programı hakkında bilgiler verdi. SCCA – Ljubljana Çağdaş Sanat Merkezi’ni temsil eden direktör Miha Kelemina da Slovenya’daki konuk sanatçı programlarını ve SCCA’yı anlattığı bir sunum gerçekleştirdi.

“daire” projesinin uygulandığı, İzmir’in dışındaki 8 il olan Çanakkale, Diyarbakır, Hatay, İstanbul, Mardin, Mersin, Nevşehir ve Sinop’tan temsilcilerin katılımıyla, akademisyen Mehmet Kahyaoğlu’nun moderatörlüğünde düzenlenen iki farklı oturumda, bu illerdeki güncel sanat ortamı tanıtıldı. Çanakkale Bienali ve Mahal Sanat, Hatay Büyükşehir Belediyesi, Anadolu Kültür, İstanbul Bilgi Üniversitesi, Hal Kültür Sanat (Sinop), Uluslararası Sinop Bienali (Sinopale), Mordem Sanat Merkezi (Diyarbakır), 13 Metrekare Sanat Kolektifi (Mardin), Ro-graf Fotoğraf Derneği (Mardin), Kültürhane (Mersin) ve İnsan ve Doğa Derneği (Nevşehir) temsilcilerinin söz aldığı oturumlar, ilgiyle karşılandı.

Etkinlikte, İzmir güncel sanatında inisiyatiflerin etkisi, akademisyen ve sanatçı Özgül Kılınçarslan ile sanatçı ve küratör Borga Kantürk’ün moderatörlüğünü üstlendiği iki ayrı oturumda masaya yatırıldı. Bu oturumlara; 49A, Açık Stüdyo, Büyük Siyah Kapı, Darağaç, İzmir Kültür Platformu Girişimi (İKPG), karantina, Karton Kitap, Kültür için Alan, LOKALL, Monitor İzmir, No:238, NomadMind/ Oturma Odası, Shelter Artists Run Space ve Yüksek Oda temsilcileri katılım sağladı.

 

  Basın Bültenini Görüntüleyin
  Programı Görüntüleyin
  Basın Görselini Edinin

 "Bu yayın Avrupa Birliği’nin yardımıyla hazırlanmıştır. Bu yayının içeriğinden yalnızca Koordinatör Faydalanıcı K2 ÇAĞDAŞ SANAT DERNEĞİ sorumlu olup, herhangi bir şekilde AB’nin, Türkiye Cumhuriyeti’nin ve T.C. Dışişleri Bakanlığı AB Başkanlığının görüşlerini yansıttığı şeklinde yorumlanamaz. | This publication has been prepared with the financial support of the European Union. K2 Contemporary Art Association is the sole responsible of the content of this publication, the content cannot be interpreted as reflecting the opinions of the EU in any way."