HATAY İL KOORDİNASYON ZİYARETİ

Hatay’daki konuk sanatçı programını yürütecek olan sanatçı Gülçin Aksoy, proje İletişim Uzmanı Begüm Tatari ile birlikte, program öncesinde ön inceleme yapmak ve ilgili kişi/ kurumlarla görüşmek için 6-8 Kasım 2019 tarihlerinde Hatay’ı ziyaret etti.

Ziyaretin ilk gününde, Hatay Büyükşehir Belediyesi Yönetim Kurulu Üyesi Hasan Maden ve Hatay’daki proje asistanı Erhan Seçkin ile toplantı yapılarak ziyaretle ilgili beklentiler ile ziyaret programı gözden geçirildi. Ardından Reyhanlı ilçesine gidildi, ilçenin eski Belediye Başkanı Mahmut Ekmen ile görüşme yapılarak, ilçenin sosyo-ekonomik ve kültürel özellikleri hakkında bilgi alındı. Mustafa Kemal Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi ziyaret edilerek öğrencilere ve akademisyenlere proje hakkında bilgi verildi, Hatay ve güzel sanatlar fakültesi hakkında bilgiler alındı, proje kapsamında iş birliği olanakları görüşülerek fikir alışverişinde bulunuldu. Uzun Çarşı turunu takiben, M.S. 6. Yüzyıla ait olduğu tahmin edilen dünyanın ilk tek parça taban mozaiğinin yer aldığı The Museum Hotel ziyaret edildi.

İkinci gün, Hatay İl Kültür ve Turizm Müdürü Hüsnü Işıkgör ile görüşme yapıldı. Işıkgör, Hatay’da gerçekleşecek konuk sanatçı programı çerçevesinde, Etnografya Müzesi’nde, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nde veya turizm danışma ofisinin çevresinde sergi açılabileceğini söyleyerek, bu konuda gerekli izinleri sağlayabileceklerini ifade etti. Hatay İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Şube Müdürü Emel Polat ile yapılan görüşmede ise, ildeki geleneksel el sanatçıları hakkında bilgi alındı, projeyle ilgili fikir alışverişinde bulunuldu. Günün devamında, Samandağ ve Vakıflı ilçelerinde Ermeni kilisesi, Romalılar döneminde sel sularını önlemek için yaptırılan Titus Tüneli ve bitişiğindeki Beşikli Mağara ve 1500 yıllık St. Symeon Manastırı ziyaret edildi.

Ziyaretin son gününde, Hatay Arkeoloji Müzesi turu yapıldı ve ardından İskenderun ilçesine gidildi.

 "Bu yayın Avrupa Birliği’nin yardımıyla hazırlanmıştır. Bu yayının içeriğinden yalnızca Koordinatör Faydalanıcı K2 ÇAĞDAŞ SANAT DERNEĞİ sorumlu olup, herhangi bir şekilde AB’nin, Türkiye Cumhuriyeti’nin ve T.C. Dışişleri Bakanlığı AB Başkanlığının görüşlerini yansıttığı şeklinde yorumlanamaz. | This publication has been prepared with the financial support of the European Union. K2 Contemporary Art Association is the sole responsible of the content of this publication, the content cannot be interpreted as reflecting the opinions of the EU in any way."