HATAY KONUK SANATÇI PROGRAMI

Daire Hatay Konuk Sanatçı Programı, 3-11 Şubat 2020 tarihlerinde, sanatçı Gülçin Aksoy’un yürütücülüğünde, sanatçılar Tuğçe Ulugün Tuna, Harika Esra Oskay-Malicki ve Erdal Sezer’in katılımıyla, proje ortağı Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin iş birliğiyle gerçekleşti.

Konuk sanatçılar, programın ilk günlerinde Hatay Arkeoloji Müzesi, Necmi Asfuroğlu Arkeoloji Müzesi, tarihi Titus Tüneli ve Uzun Çarşı gibi Hatay’ın tarihi ve kültürel unsurlarını ziyaret ettiler. Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin HATMEK Kurs Merkezi’nde kendilerine tahsis edilen odayı, program süresince atölye olarak kullandılar.

Resim, görsel sanatlar, çağdaş dans gibi farklı disiplinlerden dört konuk sanatçı, Hatay’da geçirdikleri bir haftalık süre boyunca şehrin tarihi, doğal, kültürel ve sosyal özelliklerinden etkilenerek ve kişisel deneyimlerinden hareketle çeşitli çalışmalar ürettiler. İstanbul, Çanakkale ve Ankara’dan Hatay’a gelen konuk sanatçıların yaptığı bu çalışmalar, 10 Şubat’ta HATMEK konferans salonunda sunuldu.

 "Bu yayın Avrupa Birliğinin maddi desteği ile hazırlanmıştır. İçerik tamamıyla K2 Çağdaş Sanat Derneği'nin sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliğinin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir."