İSTANBUL KONUK SANATÇI PROGRAMI

K2 Çağdaş Sanat Derneği tarafından koordine edilen “daire Konuk Sanatçı Programı” kapsamında, 15-22 Ekim 2019 tarihlerinde İstanbul konuk sanatçı programı düzenlendi. Programda çalışma mekanı olarak, Hasköy Yün İplik Fabrikası kullanıldı.

Programın yürütücülüğünü, sanatçı İnci Eviner gerçekleştirdi. Daha önce yapılan açık çağrı sonucunda belirlenen sanatçılar Ahmet Mansuroğlu, Buse Mutan, Umut Azad Akkel ve Zekiye Buğurcu, programın katılımcı konuk sanatçıları oldular. Programa İstanbul dışındaki farklı illerden katılan konuk sanatçıların her biri, program süresince Eviner’in yol göstericiliğinde, İstanbul’a ve Hasköy Yün İplik Fabrikası’na özel çalışmalar ürettiler.

Ahmet Mansuroğlu, İstanbul’da ülke genelinden daha yoğun hissedilen Doğu-Batı melezlenmesini, resim-yazı ikiliği bağlamında, aldığı Batı sanatı eğitimini kişisel belleği ile de bağlantılı olan Doğu kaligrafik unsurlarıyla birleştirerek anlamsal ve biçimsel olarak katmanlı eserler üretti.

Buse Mutan, Hasköy Yün İplik Fabrikası’nda üretilmiş iplikleri kullanarak mekâna yaptığı yerleştirmede, iki boyutlu bir yüzeyle üç boyutlu etki yarattı, iplerin konumlandırılışı ve tercih edilen renklerin kontrastlığından dinamik bir görüntü oluşturdu; bu dinamizminden kaynaklanan gerilimle, üretimini durdurmuş fabrikayı yeniden harekete geçirmeyi amaçladı. Mutan’ın, mekânın zemininde birikmiş suların etrafına yaptığı müdahale ise, degrade geçişlere sahip kontrast renklerdeki iplerin kullanıldığı amorf şekillerde ve üç farklı boyutta oluşturulmuş bir yerleştirmeydi.

Umut Azad Akkel’in çalışması, Akkel Beyoğlu’nun sokaklarında/ kamusal alanlarında yaratılmış özel alanları gözlemlerken ortaya çıktı. Akkel bu iş ile beraber, sokak ve cinselliğin kesişiminde varolan riyakarlık üstüne de düşünmeye çalıştı.

Zekiye Buğurcu’nun fabrika duvarına kömür füzen tekniğiyle yaptığı resim, insan yaratıcılığının bir sonucu olan hükmetme, yıkma, yeniden inşa etme ve ortadan kaldırma tutumu karşısında, yaşayan her şeyin nefes almaya devam etme refleksini sorguladı.

İstanbul’dan sanatçılar Gonca Gümüşayak ve Sevgi Aka da programa katkıda bulundular. Gonca Gümüşayak ile Merey Şenocak (ses tasarımı), Hasköy Yün İplik Fabrikası’nın ruhunu dinleyen bir ses-beden performansı gerçekleştirdiler. Sevgi Aka’nın fabrikadaki kullanılmayan, karanlık ve pasif alanı örten yarı saydam yerleştirmesi, sızan ışıkla, ulaşamadığımız karanlık tarafı etkin hale getirmeyi amaçladı.

Şehirle etkileşimde bulunan, 16. İstanbul Bienali’ni de ziyaret eden katılımcı sanatçılar, izlenimlerini ve deneyimlerini Eviner’le birlikte değerlendirdiler.

Farklı disiplinlerden sanatçıları aynı çatı altında bir araya getiren daire Konuk Sanatçı Programı’yla tarihi fabrika, atölyeye dönüşmüş oldu. Programın son günü olan 22 Ekim’de düzenlenen “açık atölye” etkinliğinde, yapılan çalışmalar ve üretim süreci izleyiciyle buluştu. Etkinliğin ziyaretçileri arasında İstanbul Bienali ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi temsilcileri de yer aldı."Bu yayın Avrupa Birliği’nin yardımıyla hazırlanmıştır. Bu yayının içeriğinden yalnızca Koordinatör Faydalanıcı K2 ÇAĞDAŞ SANAT DERNEĞİ sorumlu olup, herhangi bir şekilde AB’nin, Türkiye Cumhuriyeti’nin ve T.C. Dışişleri Bakanlığı AB Başkanlığının görüşlerini yansıttığı şeklinde yorumlanamaz. | This publication has been prepared with the financial support of the European Union. K2 Contemporary Art Association is the sole responsible of the content of this publication, the content cannot be interpreted as reflecting the opinions of the EU in any way."