NEVŞEHİR İL KOORDİNASYON ZİYARETİ

Nevşehir’de yapılan il tanıtım toplantısının ardından bölgeye program yürütücüsü sanatçı Aydın Teker ile birlikte proje asistanı Şafak Ersözlü tarafından 9-11 Eylül 2019 tarihlerinde, ileride yapılacak olan konuk sanatçı programı uygulamasının ihtiyaçlarını saptamak üzere bir ziyaret gerçekleştirildi.

Aydın Teker’in programla ilgili öngörüsü katılımcı konuk sanatçılara yönelik bir danışmanlık sağlamak ve onlarla birlikte yürüteceği çalışmayı bir performans ile sonlandırarak Nevşehir halkı ile buluşma ortamı yaratmak yönündeydi. Sanatçının bu öngörüsü nedeniyle performans alanı belirlemek, çalışma alanı belirlemek ve çalışmayı destekleyebilecek kurum ve kuruluş temsilcileriyle görüşmeler yapmak gerekti.

İl tanıtım toplantısına katılım sağlamış olan Kapadokya Üniversitesi, Ortahisar Belediyesi, Ürgüp Belediyesi temsilcileriyle görüşmeler yapıldı. İl tanıtım toplantısına katılmamış olan ancak K2 Çağdaş Sanat Derneği Başkanı Ayşegül Kurtel’in ziyaret ettiği Nevşehir Büyükşehir Belediye Başkanlığı Özel Kalem Müdürlüğü temsilcisiyle de görüşüldü. Alınan tavsiyeler doğrultusunda Ortahisar, Avanos, Ürgüp, Göreme ilçelerinde çeşitli kültür mekanları olası çalışma ve performans mekanları ziyaret edildi.

Konuk sanatçı programı için proje kapsamında belirlenmiş olan süre, bütçe, katılımcı sayısı gibi unsurlar değerlendirilerek, yapılan araştırmaların sunduğu veriler, mekanlar arası mesafeler ve mekanın getirdiği sanatsal öneriler ışığında tüm çalışmanın Ortahisar’da toplanmasının süreci en iyi destekleyecek olasılık olduğu kanısına varıldı. Ortahisar Kalesi girişindeki mağara performans alanı olarak tespit edildi ve gerekli izin Ortahisar Belediyesi’nden talep edildi. Talebe olumlu karşılık alındı. Ortahisar Evi Kafe Restoran İşletmesi’ne ait mekan çalışma alanı olarak talep edildi ve talebe olumlu karşılık alındı. Sanatçılar ile proje asistanının konaklaması için gerekli mekanlar ile temas kuruldu. Projenin ihtiyacı olan materyaller (dans hareket için zemin kaplama, ışık ve ses sistemleri, dansçı kostümü) belirlendi."Bu yayın Avrupa Birliği’nin yardımıyla hazırlanmıştır. Bu yayının içeriğinden yalnızca Koordinatör Faydalanıcı K2 ÇAĞDAŞ SANAT DERNEĞİ sorumlu olup, herhangi bir şekilde AB’nin, Türkiye Cumhuriyeti’nin ve T.C. Dışişleri Bakanlığı AB Başkanlığının görüşlerini yansıttığı şeklinde yorumlanamaz. | This publication has been prepared with the financial support of the European Union. K2 Contemporary Art Association is the sole responsible of the content of this publication, the content cannot be interpreted as reflecting the opinions of the EU in any way."